+48 95 728 22 55

   +48 95 728 22 55
2019-04-15

Nowość w naszej Lecznicy! Śródskórne testy alergiczne


Nowość w naszej Lecznicy! Śródskórne testy alergiczneTesty śródskórne w kierunku alergii są metodą diagnostyczną stosowaną u zwierząt podejrzanych o alergię atopową – jest to alergia na alergeny środowiskowe ( pyłki, roztocza, grzyby itd.).

Umożliwiają one ostateczne rozpoznanie alergii atopowej u zwierząt oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz profilaktyki dzięki rozpoznaniu alergenu lub grup alergenów, na które wrażliwe jest zwierzę. Są bardziej miarodajne niż testy alergiczne wykonywane z krwi! Ponieważ praktycznie każde zwierzę-alergik posiada właściwy dla niego indywidualny „zestaw” alergenów wobec których wykazuje nadwrażliwość, testy alergiczne umożliwiają lekarzowi dostosowanie odpowiedniego, indywidualnego toku leczenia dla danego pacjenta.

TESTY ALERGICZNE – JAK TO SIĘ ODBYWA?

Testy alergiczne wykonywane są poprzez wykonywanie płytkich zastrzyków roztworami alergenów.

1.Zwierzę po konsultacji dermatologicznej lub ze skierowania od innego lekarza przyprowadzane jest do kliniki na czczo.

2. Golony jest bok klatki piersiowej i wykonywane testy śródskórne (zwykle około 20 płytkich nakłuć skóry z aplikacją roztworu danego alergenu).

3. Po określonym czasie odczytywane są wyniki i interpretowane przez dermatologa.

4. Sporządza się listę alergenów z oznaczeniem intensywności nadwrażliwości na konkretne alergeny.

5. W porozumieniu z właścicielem lekarz dobiera odpowiedni dla pacjenta schemat leczenia i/ lub odczulania.

6. Preparaty do odczulania wykonywane są na zamówienie w laboratorium indywidualnie dla każdego pacjenta. Podstawową metodą postępowania w alergii atopowej u zwierząt jest leczenie przeciwświądowe, które stosowane długofalowo niesie ze sobą, jak większość terapii przewlekłych, efekty uboczne. Dlatego odczulanie, dostosowane do pacjenta na podstawie testów alergicznych, często pozawala na uniknięcie lub minimalizację efektów ubocznych poprzez zmniejszenie lub wykluczenie leków przeciwświądowych z terapii zwierzęcia.

ODCZULANIE – CO WARTO O NIM WIEDZIEĆ?

1. Jest metodą leczenia alergii atopowej, która pozwala na wycofanie lub obniżenie dawki innych leków.

2. Trwa, w zależności od pacjenta, od kilku miesięcy nawet do końca życia pacjenta (należy pamiętać, że alergia u zwierząt jest chorobą nieuleczalną i trwa do końca życia zwierzęcia) Jeśli objawy występują sezonowo, odczulanie również odbywa się sezonowo.

3. Skuteczność terapii odczulającej zależna jest od osobnika.

4. Polega na wykonywaniu, w określonych odstępach czasowych zastrzyków podskórnych z preparatu zawierającego określone alergeny.

U pacjentów, u których podejrzewamy alergię, a nie znamy jej przyczyny, wykonujemy testy śródskórne. Po wykonaniu testów alergicznych (ostateczne potwierdzenie diagnostyczne) podejmujemy decyzję odnośnie dalszego postępowania po konsultacji z lekarzem prowadzącym. (leczenie przeciwświądowe i/lub odczulanie). Preparaty do odczulania zamawiane są pod kątem spektrum alergenów, wobec których zwierzę wykazuje nadwrażliwość i następnie stosowane w cyklu indywidualnym dla każdego zwierzęcia. Ważne jest, aby właściciel miał świadomość, iż alergia jest chorobą nieuleczalną i wymaga kontrolowania do końca życia zwierzęcia.

Uwaga! Testy śródskórne diagnozują tylko alergeny środowiskowe! Nie diagnozują alergii pokarmowych, do tego rodzaju alergii istnieje inny schemat diagnostyczny!

Wykonujemy testy alergiczne tylko po wcześniejszym umówieniu wizyty.

«powrót