czmz@czmz.pl +48 95 728 22 55 Pon. - Pt. 8:00 – 24:00 | Sob -Niedz. 10:00 – 18:00 | Święta 11:00 – 14:00

Diagnostyka obrazowa

Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie

Obraz stworzony cyfrowo można powiększyć, zmniejszyć, wyświetlić negatyw, pozytyw, wybrać kontrast, wysycenie. Na monitorze można dokonać niezbędnych pomiarów, wybrać obszar zainteresowania i przeprowadzić jego szczegółową analizę. To umożliwia wyższą wykrywalność zmian.

Cyfrowy obraz radiologiczny umożliwia diagnostykę różnych struktur tj. kości, tkanek miękkich z jednej ekspozycji oszczędzając zwierzętom dodatkowych dawek promieniowania. Zapis cyfrowy można przesłać w dowolne miejsce na świecie w celu specjalistycznej konsultacji lub oceny np. prawidłowości budowy stawów biodrowych.

W naszej klinice od kilku lat pracujemy na cyfrowym skanerze Agfa CRX-30 współpracującym z weterynaryjnym aparatem radiologicznym ZOOMAX PLUS. Wykonujemy zdjęcia cyfrowe psów, kotów, fretek, gryzoni, gadów i ptaków:

 • klatki piersiowej oceniając strukturę oskrzeli tkanki płucnej, wielkość serca, kształt tchawicy itp.
 • jamy brzusznej widzimy strukturę narządów ich wielkość i prawidłowość położenia
 • kręgosłupa – oceniamy poprawność budowy, urazy, istniejące wady i nieprawidłowości
 • całego układu kostnego – sprawdzamy budowę anatomiczną, wykrywamy wady budowy kości i stawów, urazy i złamania
 • wykonujemy zdjęcia rtg młodych psów w wieku 4 miesięcy u ras narażonych na dysplazję stawów biodrowych i łokci – w celu wczesnej interwencji.
 • Zdjęcia rtg stawów biodrowych i łokciowych dorosłych psów hodowlanych w celu wykluczenia dysplazji – zdjęcia te wysyłamy do oceny ostatecznej do ośrodka akademickiego.

Ultrasonografia

To nieinwazyjna, niebolesna, nowoczesna metoda obrazowania wnętrza ciała pokazująca kształt, wielkość i funkcję narządów. W ten sposób sprawdza się kondycję wątroby, nerek, śledziony, trzustki, jajników oraz serca. Można wykryć w nich nieprawidłowości takich jak zgrubienia czy guzy.

Prowadzimy szeroka diagnostykę ultrasonograficzną:

 • Badamy narządy jamy brzusznej poszukując wszelkich nieprawidłowości
 • Wykrywamy wczesną ciążę u psów, kotek, fretek i gryzoni
 • Za pomocą usg monitorujemy przebieg ciąży
 • Wykrywamy zmiany w obrębie klatki piersiowej
 • Wykonujemy echokardiografię tj. badanie funkcji serca za pomocą aparatu ultrasonograficznego
 • Pod kontrolą usg mamy możliwość wykonania biopsji guzów i narządów wewnętrznych.

Badanie endoskopowe układu pokarmowego

Badanie to polega na wprowadzeniu do światła przewodu pokarmowego specjalnej sondy z zamontowana kamerą,dzieki której mozemy obserwować i ocenić badany narząd.

Przy pomocy badania endoskopowego możemy ocenić stan i funkję gardła, przełyku, wpustu do żołądka, samego żołądka i jego odżwiernika. Endoskopia umożliwia również nieoperacyjne pobranie wycinków zmienionych tkanek, a także wykonać zabieg np. usunięcia niektórych ciał obcych. Badanie endoskopowe u zwierząt zawsze wykonywane jest w znieczuleniu.

Badanie endoskopowe układu oddechowego

Metoda ta jest podobna do endoskopowego badania przewodu pokarmowego ale tu wykorzystuje sie endoskop o mniejszej średnicy zwany bronchoskopem.

Za pomocą tego badania oceniamy stan krtani, tchawicy oraz większych oskrzeli. Szczególnie przydatne jest to badanie u psów ras brachocefalicznych tj. buldog francuski, mops, buldog angielski, dog z Bordeaux, shih tzu, chin japoński, pekińczyk i boston terrier, które narażone są na tzw. syndrom brachocefaliczny. Tu możemy ocenić przerost podniebienia miękkiego, zapadnięcie krtani czy wynicowanie kieszonek krtaniowych.